یه وقتی ، روزی تئاتر سریال سینما سریالی

یه وقتی ، روزی: تئاتر سریال سینما سریالی بازیگر سینمای سریال ها بازیگری سینمایی بازیگران تلویزیون

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری گروه‌هایی ایجاد شده‌اند که فقط با تیم خودشان فیلم می‌سازند ، سریال‌ها ب

نفیسه روشن با بیان اینکه هیجانی جهت بازی در بسیاری از سریال‌های تلویزیونی ندارد، چون نقش‌هایی که پیشنهاد می‌شود، تکراری هست، گفت: از جایی این شبهه ایجاد شد که ف

گروه‌هایی ایجاد شده‌اند که فقط با تیم خودشان فیلم می‌سازند ، سریال‌ها ب

سریال ها به علت کم شدن بودجه، سراغ بازیگران ناشناخته می روند/گروه هایی ایجاد شده است اند که فقط با تیم خودشان فیلم می سازند

عبارات مهم : تئاتر

نفیسه روشن با بیان اینکه هیجانی جهت بازی در بسیاری از سریال های تلویزیونی ندارد، چون نقش هایی که پیشنهاد می شود، تکراری هست، گفت: از جایی این شبهه ایجاد شد که فلانی فقط تلویزیون کار می کند؛ از این رو سراغ تئاتر و سینما رفتم ولی اگر باز نقش خوبی و یا کارگردان بنامی در تلویزیون سراغم بیاید می پذیرم چون من شهرتم را مدیون تلویزیون ام.

نفیسه روشن در گفتگو با ایلنا، با اشاره به حضور در فیلم «زیر سقف دودی» گفت: همکاری با زن پوران درخشنده جزو اتفاق هایی بود که هر لحظه دلم می خواست رخ بدهد. زن درخشنده جزو کارگردان های محبوب من بودند و دوست داشتم بتوانم با ایشان به عنوان یک زن کارگردان کار کنم. زمانی که تماس گرفتند و رفتم دفترشان و جهت «زیر سقف دودی» قرارداد بستم نقش چیز دیگری بود ولی چند وقت بعد تماس گرفتند گفتند در بازنویسی فیلمنامه این نقش از بین بردن شده است است.

گروه‌هایی ایجاد شده‌اند که فقط با تیم خودشان فیلم می‌سازند ، سریال‌ها ب

من خیلی از اینکه همکاری با ایشان را از دست می دهم غصه خوردم ولی ایشان دوباره تماس گرفت و گفت نقشی نوشته ام ولی کوتاه هست. به او گفتم کیفیت کار جهت من مهم است نه کمیت. چون عزیزانی مانند زن درخشنده، آقای کیمیایی و حاتمی کیا که اساتید هستند کار کردن ارزش جهت بازیگری مانند من کلاس درس هست. هنگامی که نقش را دیدم خوشم آمد؛ نقش یک آرایشگر بود و پر از تفاوت بود از نظر گریم و لباس و بازی.

روشن عنوان «زیر سقف دودی» را دقیقا از معضلات امروز جامعه خواند و گفت: ماجرای زندگی هایی که به یکنواختی و طلاق عاطفی می رسد و در نهایت شاید منجر به پاشیده شدن زندگی شود. هنگامی که به اکران های مردمی می رفتیم بازتاب های خیلی خوبی از بین مردم می دیدم که چند دقیقه با این فیلم به فکر فرو رفته اند. کار کردن در چنین فیلمی نه تنها جهت من باعث افتخار بود بلکه چیزهای زیادی هم یاد گرفتم. خوشبختانه فیلم فروش خوبی هم داشته و از آن استقبال شده است هست. خیلی خوشحالم که چنین فیلم های فرهنگی، ارزشی و اجتماعی ساخته می شود.

نفیسه روشن با بیان اینکه هیجانی جهت بازی در بسیاری از سریال‌های تلویزیونی ندارد، چون نقش‌هایی که پیشنهاد می‌شود، تکراری هست، گفت: از جایی این شبهه ایجاد شد که ف

او همچنین راجع به بازی در نمایش «خواب خیس ماهی» که به زودی روی صحنه می رود، گفت: داستان این اثر راجع به دیدار دو زوج بعد از جدا شدن ارزش از همدیگر است که در این دیدار به یکسری نکات می پردازند؛ مانند اینکه مقصر چه کسی بود و علت چه بود؟ نویسنده کار آقای مهدی میرباقری و کارگردان پویان درزی است که از 22 تیر تا 22 مرداد در تماشاخانه پایتخت روی صحنه می رود.

این بازیگر سینما و تلویزیون «خواب خیس ماهی» را نمایشی جالب و هیجان انگیز خواند و گفت: در این نمایش زوایای مختلفی از شخصیت آقا و زن را به نمایش می گذاریم که بیننده ممکن است با ابعادی از شخصیت این کاراکترها همذات پنداری کند.

روشن با بیان اینکه «خیلی خوشحال می شوم ازینکه بتوانم در کاری فعالیت کنم که قدمی مثبت یا تلنگر یا یک لحظه فکر کردن را به عنوان بازیگر جهت کسی به وجود بیاورم» گفت: مردم ما بسیار نازنین و احساسی هستند. مردمی اند که باورهایشان بالاست و خیلی سریع همذات پندرای می کنند و بارها به ما ثابت شده است که با پخش یکسری از فیلم ها و سریال ها تاثیرهایی روی افراد گذاشته ایم. حالا اینکه بتوانیم به عنوان بازیگر زندگی و نقشی و جریانی را تجربه کنیم بحثی جداست. ولی اینکه بتوانیم یک قدم مثبت برداریم جهت من خیلی هیجان انگیز و دوست داشتنی هست. چون در کنار اینکه نیاز داریم چیزهایی را ببینیم که یک ساعت از غم و اندوه مان دور شویم و بخندیم، یکسری کار هم مورد نیاز داریم که بگوییم چقدر جالب، چقدر شبیه اتفاق زندگی من بود. این به نظر من روند خیلی مثبتی است که بعضی وقت ها بتوانیم از طریق کارهایمان کمی آموزش دهیم و تاثیر بگذاریم.

گروه‌هایی ایجاد شده‌اند که فقط با تیم خودشان فیلم می‌سازند ، سریال‌ها ب

او همچنین راجع به چشم انداز فعالیت آینده خود در سینما، تئاتر و تلویزیون گفت: خوشبختانه از سال 82 که فعالیت ام را با سریال روزهای به یاد ماندنی شروع کردم با کارگردان های به نامی مانند مازیار میری و سیروس مقدم و فخیم زاده و دیگران کار کرده ام و برایم کسب آموزش بوده هست. ولی سال گذشته که دو سریال به من پیشنهاد شد هیجانی جهت پذیرفتن نقش ها نداشتم. چون یکی از نقش ها را قبلا در سریالی تجربه کرده بودم و تکرار همان قصه و شخصیت بود و جهت من جذابیتی ایجاد نمی کرد چون باز همان کاراکتر دختر مظلوم و معصومی بود که بلایی سرش می آید.

این بازیگر تلویزیون ادامه داد: به علت اینکه هر لحظه در سریال ها نقش مهم یا مکمل با نقش زیاد داشتم و وقت کارها یک و دو ساله بود کمتر وقت پیش می آمد به تئاتر یا سینما بپردازم. جایی این شبهه ایجاد شد که فلانی فقط تلویزیون کار می کند. از جایی متوقف کردم و ایستادم و دلم خواست فضاهای جدیدی را تجربه کنم چون اعتقاد دارم هنوز خیلی جا دارم جهت آموزش و یاد گرفتن. تلاش کردم با گزیده کاری و حساسیت کاری بالاتر کمی فضای تئاتر و سینما را زیاد تجربه کنم و به خودم وقت بیشتری بدهم.

نفیسه روشن با بیان اینکه هیجانی جهت بازی در بسیاری از سریال‌های تلویزیونی ندارد، چون نقش‌هایی که پیشنهاد می‌شود، تکراری هست، گفت: از جایی این شبهه ایجاد شد که ف

روشن خاطرنشان کرد: در این 10 سالی که کار می کنم خیلی وقت داشتم جهت تئاترها و سینمایی های خوب ولی به علت جذابیت فیلمنامه یا کار مناسبتی یا کارگردان خاص، فضای کاری ام در تلویزیون بوده هست. ولی چون یکسری از نقش ها امروز برایم تکراری است نمی پذیرم و سینما و تئاتر را جهت تجربه زیاد دنبال می کنم.

او تصریح کرد: البته اگر بازهم یک نقش هیجان انگیز یا کارگردان بنامی که من را وسوسه کند در تلویزیون به من پیشنهاد شود بازهم در سریال بازی می کنم چون من شهرتم را مدیون قاب تلویزیون ام و نمی توانم این را نادیده بگیرم. بنابراین این وقت را به خودم دادم که بتوانم تائتر و سینما را در سطح زیاد و وسیع تری تجربه کنم.

گروه‌هایی ایجاد شده‌اند که فقط با تیم خودشان فیلم می‌سازند ، سریال‌ها ب

روشن کار در مدیوم تئاتر را خیلی سخت تر از سینما و تلویزیون دانست و گفت: در تئاتر یک ساعت اجرای زنده دارید و وقت تپق زدن و تکرار ندارید و باید انقدر قدرت داشته باشید که اگر جایی اشتباه رفتید همان لحظه جمع کنید و به سر خط مهم برگردید. ولی در سینما وتلویزیون اگر مشکلی پیش بیاید کات می کنند و دوباره تکرار می کنید. فضای تئاتر خیلی سخت تر است و به همان نسبت سازنده تر و موثرتر. خوبی دیگرش این است که همان لحظه فیدبک را از مخاطب می گیرید و متوجه می شوید کارتان را دوست داشتند یا نه.

بازیگر مجموعه تلویزیونی «اغما» ادامه داد: فضای سینما هم مدیوم حرفه ای تر، رسمی تر و بین المللی تری است و تلویزیون مردمی تر. چون خیلی ها امکان سینما و تئاتر رفتن را ندارند ولی تلویزیون در منزل همه است و رسانه ای ملی هست. در نهایت سینما، تئاتر و تلویزیون بهم زنجیر هستند و نمی توانیم بگوییم بازیگری که در تئاتر کار می کند به طور مثال در سینما نمی تواند بدرخشد؛ اصلا اینطور نیست. یک بازیگر خوب همه جا می تواند بدرخشد.

روشن همچنین راجع به مشکلی که جهت بازیگران زن ایرانی وجود دارد صحبت کرد و با بیان اینکه «من فکر می کنم اینجا علی رغم کل دنیاست» گفت: در سینمای هالیوود امثال ساندرا بلاک و آنجلینا جولی و جولیا رابرتز و آرتیست های دیگرشان هرچه سن ارزش بالاتر می رود به عنوان بازیگر حرفه ای تر و پخته تر آشنا می شوند و می توانند کار کنند. ولی اینجا برداشت غلطی وجود دارد که اگر فردی سن اش اوج رفت دیگر نمی تواند به آن صورت بازی کند و این اشتباه هست. به نظر من این فرض اصلا نباید وجود داشته باشد چون شما در هر سنی و جایگاهی می توانید بدرخشید. مثل زن لیلا حاتمی و نیکی کریمی که در سنی که هستند می درخشند و هنوز ستاره هستند و کسی هم جایشان نیامده هست. این اصلا ترسی نیست که بخواهیم به آن بپردازیم.

او در بخش دیگری از صحبت هایش به مساله دستمزدها اشاره کرد و گفت: اتفاقی که مخصوصا در سریال های تلویزیونی افتاده این است که به علت پایین بودن بودجه و کم شدن تعداد سریال ها گاهی می بینیم که بعضی کارها سراغ آدم های ناشناخته ای می روند تا دستمزد پایین تری به آنها بپردازند. این همانقدر که می تواند خوب باشد و فرد جدیدی را به دنیای بازیگری معرفی می کند می تواند به همان میزان ضربه هم بزند. چون مردم هنگامی که تلویزیون را روشن می کنند دوست دارند بازیگر محبوب ارزش را ببینند و هنگامی که نمی بینند دیگر آن بازیگری را که نمی شناسند چندان دنبال نمی کنند.

روشن ادامه داد: سوالی را که بارها و بارها مردم از من پرسیده اند این بوده که آیا فلان زن دیگر بازی نمی کند و فلان آقا را دیگر نمی بینیم؟ یعنی در جامعه دنبال بازیگر محبوب ارزش می گردند و این نشان می دهد که اگر فیلم سازان و سریال سازان بازیگر صورت ای تازه می آورند بهتر است او را در کنار بازیگران قدیمی تر که جهت مردم نوستالژی ایجاد می کنند قرار دهند تا بتواند همان رونق سابق را بگیرد. به عنوان نمونه میوه ممنوعه، اغما، مدار صفر درجه، نرگس و… در این سریال ها علاوه بر بازیگران جدید، بازیگرهایی کنارشان بودند که مردم دوست ارزش داشتند و سریال را دنبال می کردند ولی امروز اینطور نیست. دو صورت در سریال حضور دارند و بقیه غیر صورت هستند و در نتیجه مردم آن سریال را نمی بینند و خیلی دنبالش نمی کنند چون بازیگری که دل ارزش می خواهد ببینند در آن نیست.

بازیگر مجموعه «زمانی جهت عاشقی» با تاکید بر اینکه هیچ چیز را چالش نمی بینیم چون هر لحظه به خدا توکل می کنم» گفت: ولی اتفاق هایی اخیرا رخ می دهد که هر روز بدتر می شود؛ امروز با گروه هایی مواجه شده است ایم که دایره ای جهت خود تشکیل داده اند و کارهایی را می سازند و در برابر با کم کاری عده زیادی از بازیگران و صورت های معروف مان در دو سه سال اخیر مواجه بوده ایم. از طرفی بازیگری 5-6 کار را پشت سر هم یا هم وقت انجام می دهد. من فکر می کنم این به شکل معضلی درآمده است.

روشن ادامه داد: شاید به علت کم شدن بودجه و محدود شدن کارهاست که این مساله تبدیل به معضل شده است هست. گاهی من هم به عنوان بازیگر به آن فکر می کنم. چون ما بازیگر و آرتیست ایم و معتاد دوربین ایم و باید «صدا، دوربین، حرکت» را بشنویم. هرکسی فکر می کنم با شغلی که عاشق اش است زنده است اگر از آن دور شود دچار ناراحتی و دل گرفتگی می شود. الان به این شکل شده است که اگر گروهی دارد خوب کار می کند فقط با افراد گروهش کار می کند و اجازه ورود افراد دیگری که حرفه ای تر هستند و کار کرده اند و آشنا شده است اند را نمی دهند؛ این باعث می شود عده ای پرکارتر و عده ای کم کارتر باشند. من فکر می کنم عدالتی باید وسط بیاید و اجازه دهد فرزند هایی که مدت ها جلوی دوربین نبوده اند و در سینما، تئاتر و تلویزیون کار نکرده اند کار کنند و وقت فعالیت داشته باشند.

روشن همچنین خاطرنشان کرد: امیدوارم آن عده ای که تلاش می کنند جهت بازیگران و صورت های معروف در اینترنت و فضاهایی که دور از واقعیت است حاشیه بسازند دست از حاشیه سازی و سیاه کردن آدم ها بردارند. خصومت های شخصی و بی علت را کنار را بگذارند و اجازه دهند قشر فرهنگی و هنری ما مثل همه جای دنیا خالص به کارش ادامه دهد و کار کند. از یک مدل تصویر و لباس هزار قصه درنیاورند. بگذاریم آدم ها در دنیای خودشان زندگی کنند.

او با اشاره به تجربه های تلخ زیادی که داشته هست، گفت: به عنوان نمونه حرفی در مصاحبه ای زده ام که تکه ای از آن را برداشته و در اینستاگرام گذاشته اند و منجر به یکسری سوءتفاهم شده است هست. هر حرکت و حرفی را به جای دیگری وصل می کنند و از این اتفاق های حاشیه ای بی علت که جهت همه است جهت من هم پیش آمده و امیدوارم روزی از بین برود.

واژه های کلیدی: تئاتر | سریال | سینما | سریالی | بازیگر | سینمای | سریال ها | بازیگری | سینمایی | بازیگران | تلویزیون

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs